Analýza problému, návrh řešení

Analýza problému, návrh řešení

07. 03. 2021
|
Sf TECHnology
|

V tomto konkrétním případě se jednalo o výrobně-procesní problém, který znamenal navýšení spotřeby dalších materiálů a lidské práce a i tak se tento problém po čase vracel, vždy trochu jinak a na trochu jiném místě.

Po provedení analýzy jsme jednoznačně mohli označit pracoviště kde dochází k danému problému, konkrétně se jednalo o vibrační sváření plastů. Zároveň jsme pomocí analýzy odhalili zdroj problémů v neodpovídajících stavech dílů a přípravků, navrhli a realizovali kroky pro odstranění kompletního problému.

Po odstranění problému byla zákazníkem vyhotovena samostaná analýza jejímž výsledkem byly celkové úspory ve výši 27k€ na materiálu a až 42k€ na lidské práci za rok.

Analýza problému, návrh řešení

References

Our company offering in the area of Technical support even the 3D print possibility for prototype parts, assembly or any other parts for dimension or functionality check or presentation.

more info

On the picture you can see how the jig looks like when it was deliverd from the customer to our company and how it looks like after our maintenace.

more info

Problem analysis, proposal of solution

more info

News

We decide for 3D printing of face mask in our 3D printer.

In connection with studies about “surviving of virus on different materials” was clear for us, that it´ll not be ideal to print from standard plastic material.

more info

Immediately after delivery of special material for 3D printer we start with printing of face masks / respirators against  COVID-19.

more info

Our company attend on IIF (International Industry Fair) in Brno 2017, where presented IONIZATION and CLEANING systems from company DR ESCHERICH and SYSTEMS FOR surface treatment by FLAME, PLASMA and CORONA from company ENERCON.

more info
3M Sf TECHnology Dr. Escherich Sf TECHnology Enercon Sf TECHnology Scapa Sf TECHnology Tesa Sf TECHnology
Name
Phone
Email
Query
Sf TECHnology OFFICE
Sf TECHnology s.r.o. Smetanova 987, Bakov nad Jizerou
Sf TECHnology HEADQUARTERS
Sf TECHnology s.r.o. U Borku 540, 293 06 Bradlec
© 2021 SFTechnology s.r.o.